Začervenie akváriových rýb-vnútorný paraziti

 maxresdefault

autor článku R. Hvizdoš

Identifikácia

Ľahké infekcie červov je ťažké odhaliť. Závažné infekcie môžu byť indikované prítomnosťou vláknitých červov, vytŕčajúcich  z análneho otvoru  akváriových rýb. Pohlavne dospelé  červy sú pár milimetrov až centimetrov dlhé. Hoci mnoho akvaristov  zvykne spájať tieto parazity zo živorodými rybami,  môžu byť takto infikované všetky druhy akváriových rýb, najčastejšie cichlidy a labyrintky( skalár, diskus, gurama, beta). Pre tetry (neónka) sú vnútorné parazity obzvlášť nebezpečné, pre ich  krátku tráviacu rúru a malé telesné rozmery.

Najčastejšie infikujúca parazitická hlística  akváriových  rýb je rod  Camallanus. Najčastejším druhom je východoázijský Camallanus cotti .

Životný cyklus

Životný cyklus  červov prechádza cez tri hlavné fázy. Voľne žijúca fáza , alebo bezpohybová , počas tejto doby červy infikujú medzihostiteľa (kôrovce). Fáza premeny na dospelca , ktorá sa koná v konečnom hostiteľovi a fáza dospelca, ktorý sa ďalej rozmnožuje.

Po párení dospelá samička začne reprodukčný cyklus tým, že produkuje veľké množstvo prvostupňových nepohyblivých  lariev. Keď ryba defekuje,  tieto sú vypudené do životného prostredia. Larvy sa rýchlo usadia  na podklad, kde sa začnú pohybovať špecifickým  spôsobom, čím sa snažia zaujať drobné kôrovce aby ich zjedli . Ako náhle sa tak stane, larvy prejdú do čreva medzihostiteľa kde sa živia a rastú .Po zožraní medzihostiteľa hlavným hostiteľom, larvy prejdú do zažívacieho traktu, kde dospejú a ďalej sa rozmnožujú.  Dĺžka doby trvania  životného cyklu sa  mení s teplotou. V prípade Camallanus cotti  to trvá menej ako jeden mesiac, pri 25 stupňoch Celzia.

Známi medzihostitelia zahŕňajú rody Cyclops  a Gammarus, ale na Dafniách nebolo (zatiaľ) pozorované, že sú nositeľmi  parazita. Artemie  nemajú tieto parazity , pretože sú chované pri vysokej slanosti prostredia, ktoré červy nemôžu tolerovať. Druh Corethra, síce nie je infikovaný  červami  priamo, ale  ako predátor rodu Cyklops,  býva tiež  značne infikovaný.
Väčšina druhov nemôže dokončiť svoj životný cyklus bez sprostredkujúceho hostiteľa. Camallanus cotti sa odlišuje tým,  že dospelé samičky produkujú prvé  vývojové štádium, ktoré môže  infikovať ostatné ryby priamo, ak nenájde vhodného  kôrovca ako hostiteľa.  Možné infekčné cesty tiež zahŕňajú kanibalizmus  a požieranie  výkalov produkovaných infikovanými  rybami.

camallanuswormsPatológia

Existuje mnoho druhov parazitických červov, a zatiaľ čo niektorí parazitujú len na obmedzenom rozsahu druhov rýb, môžu byť iné nájdené v mnohých iných  rôznych hostiteľoch .

 Vo voľnej prírode je mimoriadne rozšírený druh Camallanus cotti. Komerčným  dovozom a veľkochovom akváriových rýb z juhovýchodnej ázie, sa rozšíril do akvárií po celom svete.  Dospelé  červy sú červené, pretože sa živia krvou. Navyše ich činnosť podráždi tráviaci trakt a priľahlé orgánové  systémy, čo spôsobuje  vnútorné krvácanie a sekundárne bakteriálne infekcie. Keďže musí rybý organizmus neprestajne opravovať poškodenia v tráviacom trakte, slabšie sa regeneruje pokožka, čo  spôsobuje časté kožné infekcie. 

Ryba je  neprimerane tučná od množstva červov v tele. Prípadne sa infekcia prejavuje  nadmerným vychudnutím postihnutej ryby. Postihnutý jedinec  zväčša normálne prijíma potravu, ale nerastie je slabo vyfarbený a minimálne sa pohybuje. Pri zanedbaní liečby sa tiež pridružujú, následné problémy s  rozmnožovaním. 

Liečba

Širokospektrálne  antihelmiticum  vhodné pre  akváriové  ryby dostupné v Sk je  Fenbendazol  (Femibion) ( je len na veterinárny predpis)

Tento prípravok  sa vhodne zamieša do krmiva a podá rybám, ak je to možné v oddelenej karanténnej nádrži.

Dávka je 250 mg fembendazolu na 100g krmiva.

Účinná látka červy priamo usmrtí, v niektorých prípadoch len paralyzuje. Nasleduje  ich prirodzené vypudenie von z čreva  a do akvária, do 4-5  hodín po  medikácii ( je možné pozorovať ružové alebo biele červy oddeľujúce sa od konečníka).  Dno akvária  musí byť následne bezodkladne do 12 h, po podaní medikovaného krmiva,  odkalené. Na ďalší deň sa liečba zopakuje.  Nasleduje  10 denná  prestávka, počas ktorej sa  ryby normálne kŕmia, kvalitným bežným krmivom. Po 10 dňoch sa znovu podá medikované krmivo a odkalí dno. Vzhľadom k tomu, že niektoré parazity, môžu  nakaziť ostatné ryby priamo,  je najlepšie naraz preliečiť  celú osádku rýb. Pokiaľ sú ryby silno napadnuté a je dlhodobo  zanedbaná liečba, je nutné podľa druhu rýb, počítať so stratami priemerne 80%.

.Pozor antihelmitické  lieky sú zvyčajne toxické pre slimáky a krevety,  tieto živočíchy,  by  mali  byť pred liečbou  odstránené.

 Prevencia

Odporúča sa karanténa nových rýb a pokiaľ sú z dovozu, ich preventívne odčervenie. Pri pravidelnom kŕmení živou alebo mrazenou potravou, rutinné odčervenie  min. raz ročne. Vzhľadom k tomu, že parazitické  červy infikujú  kôrovce, je najlepšie sa tejto potrave vyhnúť, alebo použiť potravu, ktorá pochádza iba z prostredia, kde nie sú žiadne ryby.  

POZOR: Je vysoká  pravdepodobnosť , že akékoľvek mrazené krmivo neznámeho pôvodu,  ktoré je zhotovené z druhu  Cyclops , alebo Corethra  zanesie  tieto parazity do akvária!

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.