Ako ohriať vodu v akváriu-vyhrievanie akvária

Ohrievač  je životne dôležitá súčasť tropického akvária. Prípadná  porucha napr. filtračnej sústavy sa môže prejaviť na rybách, až po niekoľkých dňoch. Porucha  ohrievača, však môže ohroziť život obyvateľov akvária, už po niekoľkých hodinách.

Musíte dávať pozor na špecifické požiadavky svojich chovancov. Nechovajte  tropické ryby napr. pri 17 ° C, pretože ich metabolizmus nie je dlhodobo prispôsobený na takú teplotu. Ak pestujete len rastliny, 17 ° C bude pravdepodobne vyhovovať  pre väčšinu rastlín, ale 27° C je už pre väčšinu vodných  rastlín príliš veľa a hynú. 

Čím viac sa zvyšuje teplota, tým rýchlejší je metabolizmus všetkého živého v nádrži. Pri každej  zmene  o  1° C sa rýchlosť metabolizmu zvyšuje o 10 %.

Takže pri 17° C je  metabolizmus polovičný , ako pri  27 ° C. To znamená, že pri 17 ° C budete musieť dávkovať len polovicu potravy  pre ryby, polovičnú dávku hnojiva, CO2 a svetla pre rastliny. Väčšie množstvo sa nevyužije a prebytok živín znehodnotí prostredie v nádrži.

Chovatelia  udržujú teplotu v akváriách väčšinou  kôli rybám , pretože sú citlivejšie na nízku teplotu ako väčšina rastlín. Asi 95% chovateľov  udržuje teplotu v nádržiach okolo 24 ° C. Táto teplota je dlhodobo vhodná  pre všetky rastliny a tropické ryby .

V súčastnej dobe, sú bežné ohrievače so vstavaným nastaviteľným  termostatom, ktorý je umiestnený priamo v akváriu. Používajú sa aj tzv. prietokové ohrievače so vstavaným termostatom, ktoré sa umiestňujú mimo nádrže, na výtokové potrubie vonkajšieho filtra. Akvárium je možné vyhrievať aj odporovým, výhrevným káblom , ktorý je umiestnený pod substrátom v  akváriu. Prípadne výhrevnou podložkou, umiestnenou pod akváriom. Teplotu v nádrži denne kontrolujte spoľahlivým teplomerom.

 Priemerný tepelný príkon nádrže je optimálne 1 W  na 1 liter vody.

 

Pr.  Výpočet spotreby a finančných nákladov na akváriový ohrievač

Príkon ohrievača je 100 W. Jeho termostat spína napr. tak, že ohrievač hreje v priemere 12 h denne.

 

100 W x 12 h = 1200 Wh ( wathodín ) čo je 1,2  kWh ( kilowathodín )  za deň   (0,084 eurocent) 

za mesiac 1,2 x 30 (dní) = 36 kWh , sadzba za 1kWh je 7 eurocentov (Sk 2016),  36 x 0,07 = 2,52 eur / mesačne

za rok 1,2 x 365 = 438 kWh      438 x 0,07 = 30,66 eur / ročne

 

Ohrievač takto pracuje v chladnom období. V lete nepracuje vôbec. Jeho skutočná spotreba bude preto menšia.

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.