Terra preta – inšpirácia pre akvaristiku

Terra preta – inšpirácia pre akvaristiku

(portug. Čierna zem) je druh veľmi tmavej a úrodnej antropogénnej pôdy, ktorá bola objavená v Amazónii. Keďže je umelo vytvorená človekom, v poslednej dobe sa dostáva do stredu záujmu tých, ktorí sa zaujímajú o trvalo udržateľné postupy.

Terra preta bola vytvorená  indiánskymi kmeňmi v Amazónii, už pred príchodom Európanov. Je veľmi stabilná a zostáva nemenná po stovky rokov. Terra Preta vďačí za svoj názov vysokému obsahu dreveného uhlia, ktoré vytvára priaznivé prostredie pre pôdne mikroorganizmy.  Na jej výrobu sa používala zmes dreveného uhlia, hnoja, kostí a organických zvyškov.

4-Terra-Preta-biochar-soils-of-the-Amazon-1024x768

Terra preta je menej náchylná k vyplavovaniu živín, čo býva závažným problémom vo väčšine dažďových pralesov.(priemerné ročné zrážky 7000mm a viac) Jej hĺbka dosahuje až do dvoch metrov. Pre svoju úrodnosť je v Amazónii vyhľadávaná a zbieraná. Vďaka tomu bolo zistené, že sa vyťažená Terra preta dokáže sama obnovovať (udáva sa až 1 cm za rok), čo je veľmi neobvyklé.  Je to spôsobené prítomnosťou a aktivitou už spomínaných mikroorganizmov.

Terra preta bola objavená tiež v Ekvádore, Peru a Francúzskej Guyane, Benine, Libérii a na juhoafrických savanách.

Bolo by možno zaujímavé použiť pri  zariaďovaní akvária, pod dno, primerané množstvo aktívneho(dreveného) uhlia, čo odporúča, hoci v minimálnej miere aj  f.  A.D.A.

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.