RIASY-  žiadny problém alebo nekonečné trápenie

RIASY-  žiadny problém alebo nekonečné trápenie

R.Hvizdoš

V poslednej  dobe sa vedú vášnivé diskusie o nebývalom výskyte rias v akváriách. Ku častým témam patrí  výskyt  dlhovláknitých  a štetinkových  rias. Ako je napr. možné, že niekomu sa  darí dlhodobo udržať akvárium bez rias,  a niekomu rýchlo rastú  a premnožujú sa.  Bežnými  chybami  sú nekvalitné  osvetlenie akvária, nedostatok rýchlo rastúcich tzv. stonkových rastlín, prehnojenie, nepostačujúca, prípadne zle fungujúca filtrácia a nedostatočná pravidelná výmena vody. Odhliadnuc od týchto chýb je výskyt vyššie uvedených typov rias stále častejší, aj v dlhodobo bezproblémových nádržiach.

Pri starostlivosti o akváriá mojich zákazníkov som na tento problém mnohokrát narazil. Náhly nevysvetliteľný výskyt rias som pripisoval hlavne nekvalitnej vodovodnej vode. Pri rutinnom meraní základných parametrov vody ako vodivosť, pH, uhličitanová tvrdosť, som u niektorých zákazníkov objavil náhly pokles v uhličitanovej  tvrdosti .Tento pokles bol takmer v 100% prípadov predzvesťou výskytu rias. Nechápal som, predsa nižšia prechodná tvrdosť vody s nezmeneným pH, zvýši podiel rozpusteného CO2 vo vode, teda sa zvýši aj fotosyntéza rastlín a prípadný prebytok minerálnych živín rastliny rýchlo spotrebujú. Riasy by takto nemali mať žiadnu šancu sa množiť. Omyl, riasy neuveriteľne rástli. Bojoval som z nimi biologicky i tvrdou chémiou, väčšinou úspešne, inokedy márne.

Raz mi  zavolal majiteľ bezproblémového akvária v jednom panelákovom byte, že mu zrazu veľmi rastú vláknité riasy. Po základnom premeraní vodovodnej  a akváriovej vody, ktorá neobsahovala takmer nijaké uhličitany, som zmeral aj obsah rozpustených minerálov NO3, Fe, Mn, PO4.  Zistil som  vysokú hodnotu fosfátov. Meranie som pre istotu zopakoval. Vo vedľajšom byte pred dvoma dňami som ale žiadne fosfáty nenameral. Zazvonil som preto znova vo vedľajšom byte a poprosil o vzorku vody. Po premeraní som žiadne fosfáty nezistil. 

Majiteľ akvária zaujatý mojou zvýšenou aktivitou a bezradnosťou mi povedal, že pred asi týždňom mu inštalatér namontoval na vodovodné potrubie nový filter s tým, že už nebude mať problém s tvrdou vodou.

Inštalatér použil polyfosfátový filter.

Obsah filtra tvoria polyfosfátové kryštály, ktoré sa prechodom vody postupne pomaly rozpúšťajú, dochádza k väzbe s iónmi vápnika a bránia tak vzniku tvrdých inkrustácií - vodného kameňa. Spotreba polyfosfátov je podľa zloženia vody 0,2÷0,5 g na 100 litrov vody.

Majiteľovo akvárium s dovtedy vyváženým podielom minerálnych látok výborne prosperovalo. Použitie polyfosfátového filtra túto rovnováhu hrubo narušilo. V prvom rade došlo ku zablokovaniu príjmu vápnika a ku predávkovaniu fosforečnanom. Rastliny  znížili svoju aktivitu na minimum čo okamžite využili riasy .

Výmena vody by v tomto prípade nemala zmysel. Ešte by situáciu zhoršila. Mechanicky som odstránil riasy a požiadal  majiteľa, aby  si zabezpečil  namontovanie odberného kohúta pred polyfosfátovým filtrom.  Asi po týždni som vymenil  1/3 vody mechanicky odstránil riasy a aplikoval prípravok  Phosphate Minus.  Za ďalší týždeň som opäť vymenil asi 1/3 vody a aplikoval mikroprvkové hnojivo. Podarilo sa, akvárium som zbavil rias a znovu nastavil optimálni podiel minerálov. Po tomto zistení som pristúpil ku rutinnému  premeraniu rozpustených minerálov NO3, Fe, Mn, PO4 u všetkých zákazníkov. U niektorých  som objavil tieto zmäkčovače vody a aplikoval som vyššie uvedený postup.

 

Polyfosfáty  sú štandardné poľnohospodárske  hnojivá. Spôsobujú nadmerný rast všetkých druhov bakterií a rias, preto v EU je zakázané pridávať polyfosfaty napr. do pracích prostriedkov. Polyfosfáty v prírodných  vodách spôsobujú rast rias, ktoré odoberajú vode kyslík. V moriach sa zas kvôli zvýšeniu fosfátov nadmerne množia ježovky a hviezdice, ktoré požierajú a ničia koralové útesy...

 

 

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.