Koľko rýb do akvária

Koľko rýb do akvária ?

akva rybkyPri nákupe rýb do akvária je potrebné dodržať určité pravidlá. Treba si uvedomiť, že nie každý druh rýb je mierumilovný a znesie sa s inými rybami. Sú druhy, ktoré sú rýchle a temperamentné, iné sú pokojné menej pohyblivé, niektoré žijú v húfoch iné  sú samotárske dravce.( napr. Kombinácia skalárov a neoniek je nevhodná. Skalár je v prírode ich hlavným predátorom.) Overte si preto vhodnú kombináciu rýb.  Ani chov nadmerného množstva rýb  v jednom akváriu nie je dobrý. Pri nadmerných množstvách dochádza k narúšaniu biologickej rovnováhy  v akváriu, čoho dôsledkom je napr. zakalená voda, nadmerný výskyt rias, náhly úhyn rýb. Preto je dobré vybrať si menej druhov a chovať ich v skupinách. Môžete takto využiť všetky úrovne akvária umiestnením rybiek žijúcich vo voľnej vode, ako aj druhov žijúcich pri dne alebo hladine.

Koľko vody vlastne ryba potrebuje?

Všeobecným pravidlom je, že na 1 cm dĺžky tela ryby, je potrebné približne 60 cm2 plochy vodnej hladiny. Hĺbka akvária sa neberie do úvahy, v hlbšom akváriu majú ryby, len viac miesta na plávanie. Veľkosť vodnej hladiny je teda rozhodujúcim faktorom pri chove rýb. Dostatočne veľká plocha hladiny napomáha optimálnej výmene plynov hlavne kyslíka a oxidu uhličitého. Samozrejme sa tiež ďalej musí brať do úvahy, nie len veľkosť ryby pri nákupe, ale aj jej maximálna veľkosť, do ktorej môže dorásť.

 

Vhodné množstvo sladkovodných tropických rýb

 

Dĺžka ryby Ryba na litere vody 40-litrové akvárium 70-litrové akvárium 100-litrové akvárium 200-litrové akvárium 300-litrové akvárium
menšie ako 5cm 1 ryba
na 3 litre
12 24 33 70 100
5 až 8 cm 1 ryba
na 6 litrov
7 12 18 30 50
9 až 15 cm 1 ryba
na 15 litrov
* 4 7 13 20
 väčšie ako 15           cm     1 ryba
   na 20 litrov
           *           3           5           10           14

 

V akváriu trvalo nechovať ryby tejto dĺžky.

 

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.