Dermosporidium z praxe - červík na neónke

Dermosporídium z praxe

(neznáma autorka niekde z U.K.)


V súčasnosti mám v karanténnej nádrži šesť červených neóniek  spolu s mladou mrenkou nádhernou, všetky ryby som kúpila v rovnakom obchode v ten istý deň. Mám ich už týždeň a včera som si všimla, že pár neóniek má na svojej koži malé bublinkovité prisvitné cysty s bielymi, červovitými vecami. Moja okamžitá myšlienka bola, 'zanedbaná karanténa'. 


Pred nejakým časom som mala v mojom ustálenom kŕdli  neoniek  presne to isté. Niekoľko z nich skončilo s malými bublinovitými cystami  obsahujúcimi tieto červenkasté vlákna. Bola som znepokojená, ale nie príliš, pretože  všetky postihnuté ryby sa zdali inak dobré. Stále som ich pozorovala  a po dni alebo dvoch cysty zmizli. Neexistovali žiadne známky toho, kde sa nachádzali a rybám vôbec nevadili. Ochorenie už nikdy nezopakovalo a ja som na to zabudla.


Až včera. Teraz mám novú skupinu neóniek s rovnakými príznakmi. Po dlhom pátraní na nete som zistila, že je to Dermosporidia, mimoriadne zaujímavý  parazit, ktorý je prechodným článkom medzi  hubami  a živočíchmi. Doteraz neexistuje žiadne liečenie, ochorenie je  zriedkavo smrteľné. Podľa mojej predchádzajúcej skúsenosti to bude asi správne. Nikdy som to nevidela na svojich starších neónkach. Noví chlapci dobre jedia, plavajú normálne, bez toho, aby začali poskakovať alebo sa otierať o predmety v nádrži, čo by som spájala s podráždením kože.

http://s1095.photobucket.com/user/nmineiro/media/Tetrawithparasit.jpg.html


Po približne šiestich dňoch sa cysty plnené vláken  začali rozpadávať. Jedného dňa boli menšie a vlákna sa zdali, že sa rozpadajú. Nasledujúci deň boli úplne preč, zo všetkých postihnutých rýb približne v rovnakom čase. Celkovo som mala  štyri (možno päť) zo šiestich neoniek, ktorých to postihlo. Každý z nich mal jednu cystu - jednu na jeho boku, jednu vedľa  úst, jednu na análnej plutvu a u jednej tetry  sa cysta zdala byť v žiabrach. Vrátim sa k tej za minútu. Piata možná postihnutá ryba má na brade malú cysty (ryby majú brady?), Ale nevidím žiadne vlákno a je možné, že to nie je ani cysta, ale vonkajšie poranenie. Bolo to tam ešte chvíľu. Mrenka nebola vôbec postihnutá a z toho, čo sa mi podarilo zistiť, dermosporódium  postihuje len určité druhy tetier.

Po týždni všetky cysty a vlákna odpadli. Malé známky boli na koži rýb, kde boli cysty, ale tieto sa rýchlo liečia. Neonka  s cystou na prsnej plutve má  teraz slzovitý zvyšok a zdá sa že tiež postupne mizne. Všetky neónky zostali čulé, aktívne a normálne sa kŕmili.

Tá s postihnutými žiabrami bol iný príbeh. Z toho, čo som čítala, je dermosporidium  smrteľné, len ak sa pripojí ku žiabram. Niekoľko dní som nenašla nijaké vlákno - táto ryba mala na jednej strane jasný opuch a v dôsledku toho plávala trochu namáhavo. Ukázalo sa, že to bola len veľká cysta, a keď som ju jedného dňa zazrela v správnom svetle, mohla  som si všimnúť vlákno blízko alebo na jej žiabrach. V každom  prípade sa táto ryba správala rovnako ako ostatné a nezdá sa, že by dychčala  a tak. Jej cysty boli ale o niečo dlhšie ako na ostatných  rybách. Pred dvoma dňami som sa pozrela do nádrže, ale som videla  len päť tetier. Je to malá nádrž, ktorý má len málo úkrytov, ale aj tak som ju prehľadala, bezvýsledne. Jedna z nich úplne zmizla. Mám podozrenie že sa vyľakala a z nádrže nejako vyskočila, pretože po nej nie je žiadna stopa. Povzdych. V každom prípade, z preskúmania zvyšných rýb, sa zdá  pravdepodobne, že asi chýba tá, ktorej  žiabre boli postihnuté. Buď to, alebo jej cysta úplne zmizla a nezanechala stopu. Neexistuje žiadne poznávacie znamienko u  tejto ryby (cysta je jediný spôsob, ako by som ju odlíšila od ostatných), no je celkom možné, že dermosporidia ovplyvnila jeho žiabre a spôsobila jej smrť . Je  čudné že som si nevšimla  žiadne iné znepokojujúce správanie u tejto ryby. Večer bez problémov žrala.

V každom prípade teraz nie sú žiadne známky dermosporidie na žiadnej z rýb. Zvyšné červené neónky sú rovnako zdravé a aktívne ako kedykoľvek predtým a nedošlo k žiadnemu opätovnému výskytu cysty alebo vlákien. Stále ich budem naďalej pozorne sledovať. Ochorenie  trvalo niekoľko dní a zmizlo, rovnako ako prvý krát.

Pri čítaní toho, čo som mohla nájsť k tomuto ochoreniu, som narazila na niekoľko ľudí, ktorí ihneď eutanázovali (usmrtili) svoje ryby, keď našli na rybách  tieto cysty. Chápem, že urobili toto drastické opatrenie, aby zabránili rozširovaniu neznámej choroby  v ich nádrži, ale podľa mojich skúseností to bolo úplne zbytočné a veľká škoda.

Toto ochorenie vyzerá strašidelne - o tom niet pochýb.  Ale podľa všetkého sa ryby, ktoré ho prekonali  stali imúnnymi . Ochorenie vo väčšine prípadov spôsobujú veľmi malé škody. Rada by som získala viac informácií, ak by existovali ale to, čo som videla, ma vedie k záveru, že ide o strašidelné, ale dosť benígne ochorenie, ktoré prebieha veľmi rýchlo a nerozširuje sa.

Vždy väčšinou podľahneme  panike, keď niečo parazituje na našich rybách,  ale nie všetko je nakoniec tak smrteľné, ako to vyzerá.

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.