Bojovnica náherná

Betta splendens

Super krmivo pre BOJOVNICE 

Na  Formoze (Taiwane) na konci 18. storočia istý nákupca Východoindickej spoločnosti ohúrený pozeral na nádherné rybky, ktoré vystavoval miestny kupec. Na otázku nákupcu ako bettasa volajú, kupec odpovedal ,,Plak Gat,,. Z tejto príhody je zrejmé ako asi vyzerajú. Ich sfarbenie je ťažké popísať, lebo sa mení pod uhlom dopadajúceho svetla. Podobne ako dobrý plagát, aj tieto rybky upútajú pozornosť na dlhú dobu.

Bojovnice sa pôvodne začali chovať z čisto praktických dôvodov. Po vzniku Východoindickej spoločnosi sa v juhozápadnej Ázii zvýšil počet zaoceánskych lodí. Vyhladnutý a unavený námorníci zo západu, po pristátí mysleli len na to, kde by sa dobre najedli. Rapídne tak znížili počty hydiny v prístavných mestách. Každodenné tradičné kohútie zápasy, prišli veľmi rýchlo o hlavných šampiónov. Hazardu holdujúci domorodci, preto siahli po bojovniciach. Boli ich milióny, na prípravu jedla boli primalé a netrebalo sa one nijako starať. Veď boli snáď v každej väčšej mláke, alebo aj v stupajách  po byvoloch. Napokon podnikavý aziati zistili, že najdlhšie vydržia bojovať rybky, ktoré majú najväčšie plutvy. Tak začali s ich chovom, cieľavedomím výberom, šľachtením. Námorníci ich kupovali ako suveníry a prevážali vo fľašiach zavesených na lanách v podpalubiach lodí. Ryby prežili dlhú cestu korábom, pretože dýchajú vzduch z hladiny pomocou zvláštneho orgánu tzv. labyrintu. Bojovnica sa dostala do Európy a ďalej do celého sveta.

Táto vyslovene skromná a nenáročná tropická rybka sa dnes chová vo zvláštnych akváriách tzv betkáriách. Sú to malé nádobky od 2-10litrov. Vyvinuli sa pre ne tiež vhodné špeciálne krmivá, ktoré minimálne znečisťujú vodu a rybky ich bezo zbytku strávia. Pri ich chove sa používajú aj tzv vitalizéry, ktoré stabilizujú vodu a zlepšujú zdravie rýb. Samozrejme najlepším vitalizérom sú živé akváriové rastliny. 

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.